Блог

Брза пица пита – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Пица пита готова за половина час!

Состојки:

 • 1 јајце
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 270 гр брашно
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • 5 лажици кечап
 • 200 гр шунка
 • 50 гр чајна
 • 100 гр сирење
 • 200 гр кашкавал
 • 100 гр свежа моцарела
 • малку оригано

Начин на подготовка:

 1. Се мати јајцето, се додава јогуртот, солта, брашното и прашокот за печиво, се меша малку, па се додава маслото и се соединува со лажица.

   

 2. Тестото префрлете го во плех обложен со хартија за печење и распоредете го со намастени дланки.

   

 3. Истанчената кора премачкајте ја со кечап, па распоредете ја шунката, чајниот колбас и сирењето, па печете на 200°C околу 10 минути.

   

 4. После тоа, извадете ја питата од рерна, посипете со оригано, додадете моцарела, рендан кашкавал, па вратете ја во рерна и печете уште 10-15 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Кременадли во слатко-солен сос: Брза подготовка за месо кое се топи во уста

Чоколадни мафини – спремни за миг!

Уштипци од 3 состојки без квасец: Изматете и веднаш пржете, вкусот е фантастичен

Колач со малини и јогурт – супер комбинација!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -