Блог

Вкусен ручек за 10 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брз и вкусен ручек…

Состојки:

 • 500 гр њокки
 • 250 мл павлака за готвење
 • 180 гр димена шунка
 • лук
 • 3 лажици топено сирење
 • бибер
 • сол
 • магдонос
 • рузмарин
 • мајчина душица
 • босилек

Начин на подготовка:

 1. Ставете сол во водата и оставете да зоврие, а потоа додајте ги њоките. Кога ќе испливаат на површина (по 3-4 минути) извадете ги и оставете ги на страна. 
 2. Ставете масло во тава и оставете да се загрее, потоа додадете го лукот и пропржете ја шунката, потоа додадете ги њоките и зачините, па пржете околу две минути, потоа додадете ја павлаката за готвење и ренданото сирење, па пржете околу две минути.

Повеќе на Готви.мк:

Кременадли во слатко-солен сос: Брза подготовка за месо кое се топи во уста

Чоколадни мафини – спремни за миг!

Уштипци од 3 состојки без квасец: Изматете и веднаш пржете, вкусот е фантастичен

Колач со малини и јогурт – супер комбинација!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -