Блог

Наједноставниот рецепт за пиперки во павлака – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Збогатете ја вашата зимница со уште еден рецепт – пиперки во павлака.

Состојки:

  • 1 кг пиперки
  • 1,5 кг кисела павлака
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Пиперките измијте ги, исчистете ги од семки и излупете ги. Во секоја пиперка ставете по половина лажичка сол и оставете еден час. Потоа свртете ги да излезе течноста која пиперките ќе ја пуштат.
  2. Во павлаката додајте 2-3 лажици сол и измешајте. На дното на садот во кој ќе ги редите пиперките прво ставете 2 прсти павлака, а потоа редете пиперки полнети со павлака. После секој ред пиперки оди ред павлака, а последниот слој треба да биде 2 прсти павлака. Пиперките добро затворете ги и држете ги во фрижидер до недела дена.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Брзи рецепти“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -