Блог

Цепкана пиперка за зимница – салата која ќе ја правите секоја година – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Време е за зимница, испробајте го овој совршен рецепт!

Состојки:

  • 7 кг пиперки
  • 2 лажици оцет
  • 1,5 лажица сол
  • 1 главица лук
  • свеж магдонос

Начин на подготовка:

  1. Пиперките испечете ги во рерна. Потоа исчистете ги и исцепкајте ги на ленти. Исцедете и почнете со пржење. Додајте оцет, сол, магдонос, лук. 
  2. Ставете во стерилизирани тегли, убаво затворете и напраете пастеризација.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -