Блог

Одличен рецепт за плескавици од пилешко месо – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Едноставен и брз рецепт за пилешки плескавици…

Состојки:

  • 500 гр пилешко филе
  • 5 главици млад кромид
  • 1 јајце
  • 1-2 лажици презла
  • 1 лажица зачин
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото месо сомелете го, додајте зачин, сечкан кромид, јајце и презла. Сè добро измешајте и оставете околу еден час.
  2. Потоа обликувајте плескавици и печете ги на масло.
  3. Печените плескавици послужете ги топли со пржени компири и салата по желба.

Добар апетит!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -