Блог

Подгответе јајца на необичен начин – повкусни не сте пробале! – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Необичен рецепт за јајца на поинаков начин…

Состојки:

 • 300 гр печурки
 • 1 црвена пиперка
 • 1 зелена пиперка
 • 3 лажици маслиново масло
 • 4 јајца
 • 5-6 стебленца млад кромид
 • 100 гр чедар сирење

За прелив:

 • 1 јајце
 • 100 мл млеко
 • 1/2 лажичка сол
 • 15 гр брашно

Начин на подготовка:

 1. Во тавче прво пропржете ги сечканите пиперки, а потоа додадете ги и сечканите печурки. Сварете ги јајцата во посолена вода.
 2. Изматете ги состојките за прелив, па прелијте преку зеленчукот кој се пржи. Наредете ги јајцата кои сте ги исечкале на половини. Посипете со сечкан млад кромид. Посолете, побиберете и зачинете по желба, па посипете со рендано чедар сирење. Покријте и кратко гответе.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -