Блог

Крокети од пире од компири – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Направете вкусни крокети од пире од компири: Се топат во уста!

Состојки:

  • 600 гр компири
  • 200 гр сирење
  • 1 јајце
  • 10 гр путер
  • 100 гр брашно
  • 16 гр прашок за пециво
  • 2 јајца за пох
  • презла за пох

Начин на подготовка:

  1. Компирите сварете ги, па испасирајте ги. Додадете путер, брашно, прашок за пециво, јајце, сол, бибер и рендано сирење.
  2. Сè добро измешајте. Оставете во фрижидер 2 часа да стегне. Од добиената смеса формирајте крокети кои ги валкате во изматени јајца, а потоа во презла. Се пржат на загреано масло на умерена температура.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -