Блог

Брза кекс торта – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Рецепт за вкусен десерт…

Состојки:

  • 500 гр бисквити
  • 4 жолчки
  • 6 лажици шеќер
  • 4 лажици брашно
  • 1/2 л млеко + млеко за потопување на бисквитите
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 лажица путер

Начин на подготовка:

  1. Половина литар млеко, 5 лажици шеќер и путер ставете да зоврие. Жолчките измешајте ги со 2 лажици шеќер, брашно и малку млеко. Во врелото млеко полека ставете ја масата со жолчки, постојано мешајќи. Гответе околу 2 минути. Оставете да се излади.
  2. Бисквитите потопете ги во топло млеко и наредете на тацна. Филувајте со изладен фил и од горе ставете уште еден ред бисквити. По желба украсете со шлаг или шам од останатите белки.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -