Блог

Ќофтиња од грашок и мелено месо – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен и брз ручек. Ќофтиња од мелено месо и грашок.

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • парчиња сув леб
 • 1 јајце
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 500 гр грашок
 • брашно по потреба
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте леб натопен со млака вода со мелено месо. Зачинете и добро измешајте, па направете топчиња и извалкајте ги во брашно. Пропржете ги ќофтињата на загреано масло од двете страни.
 2. Издинстајте и исечкајте кромид и лук, па додајте грашок, малку вода и зачини. Оставете да крчка околу половина час со повремено мешање. Сервирајте ги ќофтињата со грашок.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -