Блог

Полнет компир со сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Од состојки кои сите ги имате дома направете печени компири со путер.

Состојки:

  • 4 компири
  • 120 гр тврдо сирење
  • магдонос
  • 2 чешниња лук
  • 50 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Згответе компири во посолена вода. Потоа оставете да се изладат, а во помал сад измешајте рендано сирење, сечкан магдонос и мелен лук, како и путерот на собна температура. Добро измешајте да се соединат сите состојки. 
  2. Потоа исечете ги компирите на половина, малку издлабете ги во средина и намачкајте со добиената мешавина од путер и сирење. Печете во рерна на 220 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -