Блог

Брз и неодолив колач без шеќер – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Со малку состојки направете здрав и вкусен чоколаден колач.

Состојки:

  • 1 тиквичка
  • 100 гр брашно по избор
  • 50 гр какао во прав (без шеќер)
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 2 јајца
  • 50 мл кокосово масло
  • 1 банана

Начин на подготовка:

  1. Тиквичките изрендајте ги и исцедете го вишокот вода. Брашното, какаото, јајцата, кокосовото масло и бананата ставете ги во блендер или сецко. Ако сакате послатки колачи, додадете шеќер по вкус. Матете додека смесата не стане компактна. Потоа со смесата прелијте ги тиквичките и убаво измешајте. Ставете во плех и печете на 175°C околу 35 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -