Блог

Палачинки со месо – едноставен, а вкусен ручек – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Палачинки полнети со мелено месо и зелка – ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 6 готови палачинки
 • 1 главица кромид
 • 1/2 главица зелка
 • 200 гр мелено месо
 • масло
 • бибер
 • сол
 • 2 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр кисела павлака
 • малку кашкавал

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид, па додајте мелено месо и пропржете го, додајте зелка и издинстајте. Додајте сол и бибер.
 2. Во палачинките ставајте по две лажици фил, свиткајте ги рабовите и замотајте.
 3. Намастете плех со масло па наредете палачинки. Разматете јајца, додајте јогурт и павлака. Добро изедначете па прелијте ги палачинките. Од горе изрендајте малку кашкавал. Печете во рерна на 220 степени околу 20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -