Блог

Колачиња од банана без шеќер – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Едноставни банана колачиња без шеќер.

Состојки:

 • 4 зрели банани (изгмечени со вилушка)
 • 170 мл грчки јогурт
 • малку екстракт од ванила
 • 125 гр брашно
 • 120 гр брашно од цело зрно пченица
 • 1 јајце + 1 белка
 • 4 лажици испасирано суво грозје
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1/4 лажичка сол
 • малку цимет
 • оревче
 • 50 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
 2. Измешајте ги влажните состојки (банани, јајца, екстракт од ванила, грчки јогурт, суво грозје), а потоа посебно и сите суви состојки (брашно, сода бикарбона, сол, цимет, оревче, ореви).
 3. Соединете ги сувите и влажните состојки и добро измешајте. Смесата ставете ја во мали калапи и печете околу 25 минути на 180 степени.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -