Блог

Лазања од тост леб за 15 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Омиленото јадење готово за 15 минути.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 300 гр ситно сирење
 • 30 мл масло
 • 2 дл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво
 • малку сол
 • тост леб
 • шунка
 • 200 гр кашквал
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, сирење, масло, прашок за печиво и малку сол. Во таа смеса извалкајте го секое парче тост леб па наредете во огноотпорен сад. Кога ќе го прекриете дното наредете преку него листови шунка, а преку кашкавал. 
 2. Ставете нов слој леб натопен во сирење со јајца, па преку наредете кашкавал и остатокот од смесата од сирење и јајца. Посипете со оригано и запечете во рерна 15 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Емилина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -