Блог

Витаминска чорба од моркови – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусна здрава чорба која ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 1 кг моркови
 • 2 лажички куркума
 • 2 лажици кокосово масло
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 500 мл бујон од зеленчук
 • 4 лажици ѓумбир
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица сок од лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На кокосово масло издинстајте ситно сечкан кромид и лук. Додајте сечкан морков и бујон од зеленчук, па оставете да зоврие. 
 2. Гответе на средна температура околу 20 минути, а потоа изблендирајте заедно со ѓумбир. Додајте куркума, мед, сок од лимон, сол, бибер и оставете да зоврие. Чорбата сервирајте ја топла.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -