Блог

Фантастична обланда со алва – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен десерт кој ќе го правите постојано.

Состојки:

  • 2 листови мала обланда
  • 250 гр шеќер
  • 100 мл вода
  • 250 гр алва
  • 250 гр мелени ореви
  • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Згответе го шеќерот со вода додека не се растопи. Додајте исечкана алва и гответе додека не се растопи. Потоа ставете мелени ореви и ванилин шеќер, па измешајте. Смесата оставете ја малку да се излади. 
  2. На еден лист обланда нанесете фил, поклопете со друг лист и притиснете со тежок предмет. Оставете ја обландата да се излади и стегне.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Вкусна храна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -