Блог

Компири во сос од печурки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусно јадење од компири.

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици ориз
 • 2 лажици инстант сос од печурки
 • 2 лажичи пченкарно брашно
 • 4 чешниња сечкан лук
 • малку зачин
 • листови магдонос
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Намастете тепсија со масло. Во чинија исечкајте компири на листови, додајте малку зачини, листови магдонос, бибер,масло, лук и пченкарно брашно. Добро измешајте и половина наредете во плех.
 2. Во средина ставете измиен ориз, кромид исечкан на кругови, па другата половина компири.
 3. Во чинија додајте 300 мл вода и во неа додајте инстант супа од кесичка, добро измешајте, па прелијте ги компирите. Уште малку прелијте ги компирите со масло и печете на 220 степени околу 50 минути убаво да поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -