Блог

Колачиња со чоколадо – брзи и вкусни – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Крупните чоколадни парчиња овие колачиња ги прават уште повкусни.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 200 гр брашно
 • 80 гр путер на собна температура
 • 100 гр чоколадо
 • 1 лажичка екстракт од ванила или ванилин шеќер
 • 80 гр шеќер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • прстофат сол

Начин на подготовка:

 1. Во чинија разматете омекнат путер, јајца, прстофат сол, шеќер и ванила. Додајте просеано брашно, прашок за печиво и ситно исечкано чоколадо. Оставете малку чоколадо на страна.
 2. Смесата добро измешајте ја со раце, малку премесете. Со лажица за сладолед вадете топчиња и ставете ги во плех обложен со хартија за печење. Обликувајте колачиња. Преку ставете чоколадо.
 3. Чоколадото со помош на лажица благо притиснете го во тестото. Печете во добро загреана рерна на 200 степени околу 10-15 минути. Колачињата треба да останат светли, а од долната страна да поруменат.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -