Блог

Прелиен чоколаден колач – готов за половина час – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одличен десерт за сите љубители на чоколадо.

Состојки за подлога:

 • 4 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 мл масло
 • 150 мл млеко
 • 75 гр какао
 • прашок за печиво
 • 250 гр брашно

Состојки за фил:

 • 300 мл млеко
 • 50 гр какао
 • 25 гр скроб
 • 60 гр шеќер
 • 50 мл масло
 • 100 гр темно чоколадо
 • 20 гр сечкани бадеми

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -