Блог

Едноставен рецепт за највкусните палачинки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Основен рецепт за највкусните палачинки…

Состојки за 16-20 палачинки:

  • 300 гр брашно
  • 4 дл млеко
  • 2 јајца
  • 1 жолчка
  • 1 лажица масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Разматете брашно, млеко, јајца, масло и сол во глатко, изедначено тесто. Ставете по лажица – две тесто на загреана намастена тава, разлејте го рамномерно по целата површина и печете палачинки од двете страни.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -