Блог

Пикантен сос од чили и јогурт – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Пикантен сос од јогурт и чили – мексикански рецепт.

Состојки:

  • 1/2 шолја немасен јогурт
  • 2 лажици ситно сечкан магдонос
  • 1 млад кромид (зелениот дел, ситно сечкан)
  • 1 лажичка сок од лимета
  • 1/2 лажичка мед
  • 1/4 лажичка сол
  • 1/4 лажичка чили во прав

Начин на подготовка:

  1. Во чинија со средна големина ставете ги сите состојки и добро измешајте. 
  2. Прелијте го јадењето со лажица сос по порција и уживајте!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -