Блог

Пица од стар леб – брза подготовка – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Богата пица на необичен начин.

Состојки:

 • 1 векна бајат леб
 • 100 гр шампињони
 • масло
 • 1 праз
 • 100 гр тврдо сирење
 • 100 гр кашкавал
 • кечап
 • оригано
 • 1 јајце
 • 200 мл јогурт
 • бибер
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Бајатиот леб исечете го на парчиња, па со сукало развлечете ги парчињата. Редете ги во тепсија која сте го обложиле со хартија за печње. На наредениот леб ставете разматено јајце во кое сте додале јогурт.
 2. Празот пропржете го на масло, па додајте шампињони исечкани на листови. Кога ќе се испржат додајте зачин, бибер и малку лук.
 3. Шампињоните додајте ги на лебот. Изрендајте тврдо сирење и кашкавал. Посипете оригано и печете на 200 степени околу 15-20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -