Блог

Сладолед колач готов за миг – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Сладолед сендвич со јагоди и чоколадо.

Состојки:

  • 300 мл слатка павлака
  • 100 гр шеќер во прав
  • 4 лажици маскарпоне сирење
  • 500 гр јагоди
  • 70 гр чоколадо
  • 300 гр бисквити

Начин на подготовка:

  1. Се матат слатката павлака и шеќерот во прав, па се додава маскарпоне сирењето и се продолжува со матење. Во добиената смеса додадете ги сечканите јагоди и ренданата чоколада. Нежно промешајте. 
  2. Покријте го калапот со проѕирна фолија, па наредете ги бисквитите. Премачкајте со млеко, па прелијте со филот и израмнете, па наредете уште еден ред бисквити. Премачкајте со млеко, покријте со проѕирна фолија и оставете во замрзнувач околу 2 часа добро да се стегне.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -