Блог

Брзи и вкусни уштипци од само 3 состојки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Уштипци од 3 состојки без квасец.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 500 грама кисело млеко
  • 500 грама бело пченично брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво и сол

Начин на подготовка:

  1. Измијте ги јајцата, посолете и додадете киселото млеко. Кога ќе го изматите и тоа, додадете просеано брашно и прашок за пециво. Се замесува се заедно и се пржат уштипци во длабоко тенџере.
  2. Послужете ги уштипците со сирење, мед или ајвар – по желба!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Јеца“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -