Блог

Вкусна салата со јајца и пилешко – полна со протеини – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусна протеинска салата од јајца и пилешко…

Состојки:

 • 100 гр пилешко
 • 2 јајца
 • 4 ротквици
 • 1 пиперка
 • 1 домат
 • 1/2 свежа краставица
 • 1 лимон
 • 1 лажица маслиново масло
 • 5 маслинки
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на ленти или коцки па пропржете го на тава. Оставете да се излади. 
 2. Јајцата згответе ги па исечкајте ги на ситно. Доматот, пиперката и краставицата исечкајте ги и ставете ги во поголем сад. Додајте маслинки, месо и јајца па посипете со цеден сок од лимон и маслиново масло. Посолете по желба.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -