Блог

Рецепт за кремаст сутлијаш – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ви донесуваме рецепт за брз десерт кој ќе ве воодушеви!

Состојки:

  • 100 гр ориз
  • 750 мл млеко
  • 4 лажици шеќер
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Згответе го оризот во вода 3 минути, а потоа исцедете. 
  2. Во млекото додајте прстофат сол, ставете да зоврие, а потоа додајте ориз. 
  3. Гответе на слаб оган додека оризот не го впие млекото и не мешајте. 
  4. Во зготвениот ориз додајте шеќер и внимателно измешајте со вилушка, за зрната да останат цели.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -