Блог

Пилешки крилца со мед – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусни пилешки крилца, ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 1 кг пилешки крилца
  • 100 гр мед
  • 50 гр кафеав шеќер
  • 50 мл соја сос
  • 1 лажица сок од лимон
  • парче ѓумбир

Начин на подготовка:

  1. Измешајте мед, шеќер, соја сос и сок од лимон во еден сад. Ѓумбирот излупете го, па ситно изрендајте го и измешајте го со подготвената смеса. Крилцата маринирајте ги во фрижидер најамалку еден час, покриени со фолија. 
  2. Печете ги 40 минути во рерна загреана на 220 степени, додека кожата не поприми смеѓа боја. Останатата маринада сочувајте ја, загрејте во тава и причекајте 2-3 минути за да се редуцира, а потоа прелијте преку готовото месо.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -