Блог

Најкремастата салата од печени пиперки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Неодолив вкус, салата која отвара апетит…

Состојки:

 • 6-7 пиперки
 • 100 гр мајонез
 • 200 гр кисела павлака
 • 1 чешне лук
 • малку сечкан магдонос
 • 2-3 лажици јаболков оцет
 • сол
 • бибер
 • малку шеќер

Начин на подготовка:

 1. Пиперките испечете ги во рерна. Излупете ги и извадете ги семките. Исечкајте ги на коцки. Измешајте ги останатите состојки, лукот изрендајте го или исечкајте го. Сѐ спојте, пробајте и ако е потребно досолете. 
 2. Одлична е ладна од фрижидер со врел компир (печен, пржен или во лушпа). Совршено оди и со поховани шницли, печени колбаси…

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -