Блог

Кифлички со кокос – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одличен рецепт за кифлички со кокос!

Состојки:

  • 200 гр брашно
  • 100 гр кокос
  • 1 јајце
  • 1/2 прашок за печиво
  • 200 гр путер
  • 1 ванилин шеќер
  • 100 гр шеќер
  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

  1. Измешајте брашно, кокос и прашок за печиво, додајте шеќер и разматено јајце, растопен путер и ванилин шеќер.
  2. Замесете го тестото и правете кифли. Печете на 180 степени околу 15 минути. Извалкајте ги во шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -