Блог

Брз кремаст колач со пишкоти – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Се прави брзо и лесно, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 200 гр пишкоти
 • 500 мл млеко
 • 500 мл слатка павлака
 • 5 лажици шеќер
 • 2 пудинга од чоколадо кои не се готват
 • 100 гр шлаг
 • млеко за шлаг
 • чоколадо по потреба

Начин на подготовка:

 1. Прво потопете 200 гр пишкоти во млеко и ставете ги во плех, а потоа разматете половина литар млеко, половина литар слатка павлака, 5 лажици шеќер и 2 пудинга кои не се готват.
 2. Потоа прелијте ја смесата преку пишкотите и оставете во фрижидер добро да се излади.
 3. На самиот крај разматете 100 гр шлаг со ладно млеко. Премачкајте шлаг преку колачот и изрендајте чоколадо преку.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -