Блог

Свински ребра во совршена маринада – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Мешавината од зачини им дава пикантна нота на свинските ребра.

Состојки:

 • кора од половина лимон
 • 2 лути црвени пиперчиња
 • 2 чешниња лук
 • неколку гранчиња коријандер
 • 20 гр рендан ѓумбир
 • 50 гр кафеав шеќер
 • 150 мл пиво
 • 100 мл кечап
 • 100 мл соја сос
 • 2 лажици ворчестер сос
 • бибер
 • 1,5 кг свински ребра

Начин на подготовка:

 1. Кората од лимон исчистена од белиот дел, лутите пиперчиња, лукот и коријандерот ситно исечкајте ги, измешајте со ѓумбир, шеќер, пиво, кечап, ворчестер и соја сос, додајте малку сол и бибер па оставете ги ребрата да отстојат 8 часа во маринадата во фрижидер.
 2. Извадете ги ребрата и печете ги околу 40 минути на скара вртејќи ги и премачкувајќи ги со останатата маринада.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -