Блог

Ситни колачиња со мед и кикирики – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Задолжително пробајте ги! Рецепт за најдобрите ситни колачи со кикирики и мед!

Состојки:

 • 150 гр путер
 • 200 гр путер од кикирики
 • 4 лажици мед
 • 1 јајце
 • 200 гр мелени бисквити
 • 1 лажичка цимет
 • 3 лажици брашно
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 150-200 гр несолени кикирики, мелени

Начин на подготовка:

 1. Разматете путер, путер од кикирики, мед. Додајте јајце, цимет, брашно па повторно кратко разматете. Додајте половина од бисквитите, разаматете па додајте ги останатите бисквити. На крај измешајте сода бикарбона и од оваа маса правете мали топчиња.
 2. Намастете калап за мафини со масло или путер и во секој калап ставајте тесто. Притиснете со капаче од шише и во секој калап ставајте парче чоколадо, кикирики и печете на 170 степени околу 25 минути.

 

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -