Блог

Совршен прелив за пити – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Едноставен трик за вашите пити да изгледаат прекрасно…

Состојки:

  • 7 лажици брашно
  • 1 сув квасец
  • 2 шолји млеко
  • сол или шеќер (во зависност од тоа каква пита правите)

Начин на подготовка:

  1. Кога правите пити од готови кори, солени или слатки, секоја кора премачкувајте ја со овој прелив, а потоа филувајте на вообичаениот начин.
  2. Остатокот од преливот ставете го преку питата и оставете пред печење да отстои час и половина.

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

 

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -