Блог

Пилешко со чили – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Малку поинакво пилешко, за оние кои сакаат зачинето.

Состојки:

 • 400 гр пилешко бело месо
 • 1 главица кромид
 • 3 моркови
 • 2 лажици сенф
 • 200 гр кисела павлака
 • масло
 • сол
 • зачин
 • чили
 • лук

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги пилешкото, кромидот и морковот на ленти, па зачинете со наведените зачини. Ставете барем 2 лажички мелено чили.
 2. Ставете го месото и зеленчукот на вок тава и гответе на силен оган со постојано мешање, околу 15-20 минути.
 3. Кога месото ќе биде готово, зачинете по вкус, и додајте сенф и павлака. Мешајте неколку минути и послужете со ориз.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена тортаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -