Блог

Совршени мафини со чоколадо – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Само за љубителите на чоколадо…

Состојки:

 • 125 гр путер
 • 125 гр шеќер
 • екстракт од ванила
 • 2 јаја
 • 125 гр брашно
 • сол
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 100 гр црно чоколадо
 • 150 гр чоколаден намаз

Начин на подготовка:

 1. Измешајте путер, шеќер, ванилин екстракт. Измиксајте, па додајте јајца, брашно, малку сол, сода бикарбона, па измешајте рачно.
 2. Додајте ситно сечкано чоколадо. Измешајте. Ставете ја смесата во калап, прелијте со чоколаден намаз, потоа преку ставете ја останатата смеса. Печете 25-30 минути на 180 степени.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -